archiwum kalendarium


KALENDARIUM MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ


____________W okresie wakacji szkolnych Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach przygotowała dla dzieci pozostających w mieście szereg imprez bibliotecznych, obejmujących głośne czytanie, zajęcia czytelnicze i plastyczne oraz zabawy muzyczno-ruchowe. W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy młodzi czytelnicy oprócz zajęć zorganizowanych, będą mogli korzystać również z gier stolikowych oraz stanowisk komputerowych.
Zajęcia odbywać się będą wyłącznie na terenie poszczególnych placówek bibliotecznych, a nad bezpieczeństwem dzieci czuwać będą bibliotekarze prowadzący zajęcia.Biblioteka Centralna - Mysłowice ul. Strumieńskiego 4

Od 19 do 23 sierpnia codziennie w godz. 10.00 - 12.00 - „Co w trawie piszczy czyli o mieszkańcach naszych lasów, łąk i rzek” - zajęcia dla dzieci o tematyce przyrodniczej, literacko-edukacyjne i plastyczne oraz gry i zabawy ruchowe.

Filia biblioteczna nr 1 - Mysłowice ul. Laryska 5

W każdy wakacyjny wtorek w godz. 11.00 – 13.00 – otwarte zajęcia literacko-plastyczne:

• 2, 9, 16 lipca - Papierowe fantazje - wykonywanie ozdób z papieru,
• 23 i 30 lipca - Zabawa masą gipsową - zajęcia plastyczne,
• 6 i 13 sierpnia - Planszomaniacy - turniej gier planszowych, bierki i okręty,
• 20 i 27 sierpnia - Rusz głową - rozwiązywanie łamigłówek i zagadek.

Filia biblioteczna nr 2 - Mysłowice ul. W. Skotnica 84 a

Od 24 czerwca do 5 sierpnia - Konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 10 – 15 lat „Powstania Śląskie oczyma dzieci”. Ogłoszenie wyników i wystawa prac konkursowych w bibliotece planowane są na 12 sierpnia 2019 r.

W okresie wakacji w godzinach 11.00 – 12.00 odbywać się będą otwarte zajęcia literacko-plastyczne według harmonogramu:

• 24 – 28 czerwca – „Bezpieczne wakacje” – gry i zabawy tematyczne, zajęcia plastyczne, kalambury,
• 01 – 12 lipca – Turniej gier planszowych i karcianych,
• 15 – 26 lipca – „I Ty możesz zostać artystą!” - zajęcia plastyczne,
• 29 lipca – 2 sierpnia – „W zdrowym ciele zdrowy duch” – gry i zabawy sportowe,
• 5 – 9 sierpnia – „W dolinie Muminków” – zajęcia literacko - plastyczne oraz zabawy tematyczne z okazji 105. rocznicy urodzin T. M. Jansson,
• 12 – 14 sierpnia – Maraton puzzlowy,
• 19 – 23 sierpnia – „Spotkanie z teatrem” – zajęcia plastyczno - literackie oraz zabawy z teatrzykiem kamishibai,
• 26 – 30 sierpnia – „Na hawajskiej wyspie” - gry i zabawy tematyczne, zajęcia plastyczne, wykonanie hawajskiej dekoracji, hawajski bal na zakończenie wakacji.

Filia biblioteczna nr 3 - Mysłowice ul. Laryska 102

W okresie wakacji w godzinach otwarcia placówki odbywać się będą otwarte zajęcia z wykorzystaniem zbiorów bibliotecznych, gier planszowych i krzyżówek oraz zajęcia plastyczne.

15 i 2 lipca oraz 2 sierpnia – wspólne czytanie bajek.

16 lipca – „Mój pies” – pogadanka o czworonożnych przyjaciołach człowieka z okazji Światowego Dnia Psa.

19 lipca – „Kajko i Kokosz na rysunku” – zajęcia plastyczne organizowane z okazji 85. rocznicy urodzin Janusza Christy – autora najpopularniejszych polskich serii komiksowych.

Filia biblioteczna nr 4 - Mysłowice ul. Wybickiego 80

„Wtorkowe spotkania w świecie polskich legend" – wakacyjne zajęcia czytelnicze:

• 2 lipca o godz. 11.00 – „Na Zwyrtałową nutę” – czytanie legend: „O Podchalu”, „O śpiących rycerzach w Tatrach”, „O panience Ludźmierskiej – gaździnie Podhala” oraz wykonywanie ilustracji do przeczytanych utworów,
• 9 lipca o godz. 11.00 - „Na Wiślanym Szlaku” – czytanie legend: „Wisła”, „Toruńskie pierniki”, „Lwy z gdańskiego ratusza” oraz konkurs na znajomość treści przeczytanych utworów,
• 16 lipca o godz. 11.00 - „Wielkopolskie opowieści” – czytanie legend: „Król kruków”, „Poznańskie koziołki” oraz konkurs na znajomość treści przeczytanych utworów,
• 23 lipca o godz. 11.00 – „Krakowskie opowieści” – czytanie legend: „O smoku wawelskim”, „Przerwany hejnał”, „Stopka królowej Jadwigi” oraz wykonywanie ilustracji do przeczytanych utworów.

Filia biblioteczna nr 5 - Mysłowice ul. Ziętka 25

Od 1 lipca do 30 sierpnia – Konkurs plastyczny „Portret Mojego Miasta - Miasta , w którym zaczęło sie Powstanie" - technika prac dowolna.

25 czerwca, 2 i 4 lipca w godz. 11.00 – 12.00 - „Lato z Franklinem i Pimpusiem Sadełko” - głośne czytanie książek o przygodach Franklina i Pimpusia, quiz literacki, zajęcia plastyczne połączone z elementami biblioterapii – wykonanie ilustracji wybranej przygody bohaterów oraz konkursy literacko - plastyczne.

27 czerwca o godz. 11.00 - „Bezpieczne wakacje dużych i małych” - spotkanie integracyjne z policjantami z KMP w Mysłowicach.

27 i 29 sierpnia w godz. 11.00 – 12.00 - „Powstania Śląskie – Pamiętamy te dni – Wydarzyło się na Śląsku” - konkursy literackie, historyczne i plastyczne połączone z wystawką.

Filia biblioteczna nr 7 - Mysłowice ul. Oświęcimska 8

W okresie wakacji w godzinach 10.00 – 12.00 biblioteka zaprasza dzieci na otwarte zajęcia plastyczne i czytelnicze:

• 8-12 lipca - „Śląskie zabawy i uciechy” - baśnie i legendy śląskie, poznawanie regionu śląskiego, zajęcia plastyczne,
• 15-19 lipca - „Śląskie zabawy i uciechy” - gry i zabawy, kuchnia, stroje oraz gwara Śląska, a także zajęcia plastyczno – muzyczne,
• 26-30 sierpnia - „Wakacyjnych wspomnień czar” - zajęcia edukacyjno - plastyczne.

Filia biblioteczna nr 8 - Mysłowice ul. 3 Maja 28 a

W lipcowe czwartki w godzinach 13.00 – 14.00 odbywać się będą spotkania dotyczące polskich rzek pod hasłem „Płyną sobie rzeki, płyną w całym kraju”, obejmujące głośne czytanie tekstów, zagadki i zajęcia plastyczne z wykorzystaniem plasteliny, kredek i papieru kolorowego.

Filia biblioteczna nr 9 Mysłowice ul. Górnośląska 5 /była ulica Kubicy/

W każdy wtorek, środę i czwartek lipca w godz. 15.00 – 17.30 odbywać się będą zajęcia pod wspólnym hasłem „Wakacje z książką od a do z” według harmonogramu:

1. „Nasz kochany zwierzyniec”:

• 2 lipca - czytanie książek, których bohaterami są zwierzęta oraz quiz wiedzy o zwierzętach,
• 3 lipca - „Zwierzaki z plasteliny” - zajęcia plastyczne,
• 4 lipca - „Historyjki o zwierzętach” - wymyślanie przez dzieci opowiadań, których bohaterami są zwierzątka.

2. „Pippi ulubienica dzieci”:

• 9 lipca - czytanie fragmentów książki opisującej Pippi Langstrump Astrid Lindgren i tworzenie portretu bohaterki książki – zajęcia plastyczne,
• 10 lipca - „Poszukiwanie rzeczy należących do Pippi” - zabawa ruchowa,
• 11 lipca - „Piknik z Pippi”- zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu.

3. „Tydzień z Martynką”:

• 16 lipca - „Martynka i jej mały świat” - czytanie opowiadań o przygodach dziewczynki, bohaterki książek autorstwa Gilberta Delahaye, połączone z zajęciami plastycznymi „Pokój dla Martynki”,
• 17 lipca - „Martynka w podróży” - warsztaty czytelnicze,
• 18 lipca - „Zalety Martynki” - tworzenie krzyżówki.

4. „Witaj Paddingtonie”:

• 23 lipca - „Miś z walizką pełną przygód” - zajęcia edukacyjno – czytelnicze „Paddington w Londynie” - czytanie fragmentów książki,
• 24 lipca - „Wakacje nad morzem” - zajęcia czytelnicze,
• 25 lipca - Wspólna zabawa na zakończenie wakacji w bibliotece.

Filia biblioteczna nr 11 Mysłowice ul. Mikołowska 40

W sierpniu w godzinach otwarcia placówki odbywać się będą otwarte zajęcia w „Strefie bajki”. Do samodzielnej pracy dzieci na „Wakacyjnym stoliku bajki” przygotowane będą propozycje do działań plastycznych – książki, szablony postaci bajkowych, zakładek do książek, proporczyków i materiały do wykonania prac – kredki, kleje, farby, plastelina, wstążki, kawałki wełny, papiery kolorowe, bloki techniczne. Ze specjalnie przygotowanego „Bajkomatu” dzieci będą mogły wybierać książki i odwzorowywać ilustracje w nich zawarte, posługując się różnymi technikami plastycznymi. Bibliotekarze przygotują dla dzieci do wypożyczenia do domu ciekawie wydane książki z bajkami, które będą dostępne poprzez udział w „Loterii Bajkowej” wraz z niespodzianką.

22 sierpnia w godz. 11.00 - 12.30 – „Wakacyjny kogel - mogel bajkowy” - zajęcia czytelniczo-plastyczne i muzyczno-ruchowe.


__________________________________________________________