Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach

NASZE MEDIA
_______________________________________________________________________________________________

Plusy i minusy zawodu dziennikarza

MBP Filia nr 11 nie zapomina o młodzieży licealnej, która swoją przyszłość łączy z zawodem dziennikarza.

17 kwietnia zorganizowano w bibliotece spotkanie na temat plusów i minusów pracy dziennikarza.
Spotkanie stanowiło kontynuację rozpoczętych rok temu w tutejszej Filii warsztatów filmowo-teatralnych, których tematyka nawiązywała również do pracy w mediach publicznych. Na spotkaniu obecna była młodzież z II LO o profilu kulturoznawczo- dziennikarskim.

Prowadzący spotkanie, redaktor naczelny GÓRNOŚLĄSKIEGO TYGODNIKA REGIONALNEGO ECHO pan Jan Mazurkiewicz barwnie opisywał zawód dziennikarza, przedstawiając jego warsztaty pracy.

Wskazówki - jak pisać dobry artykuł oraz jaki temat uchwycić, jak wygląda schemat układu artykułów w czasopismach - to tylko niektóre zagadnienia omówione przez redaktora – doświadczonego przez lata pracy dziennikarza. Uwagi i rady mogą być cennymi informacjami dla młodego pokolenia dziennikarzy. Na zachętę oraz jako zadanie domowe młodzież otrzymała propozycję napisania artykułu do redakcji ECHO na temat „Moje odczucia po spotkaniu”. Życzymy zatem odważnych pisarzy i mnóstwo ciekawych artykułów na temat spotkania w bibliotece.
_______________________________________________________________________________________

Smerfy w bibliotece5 marca 2009 roku w Filii nr 5 odbyło się spotkanie z niebieskimi ludzikami ph. „Smerfna zabawa czyli smerfy na wesoło''. Dzieci, jak wcześniej było umówione, przyszły ubrane tego dnia na niebiesko. Aby upodobnić się do smerfów założyły przygotowane dla nich smerfne czapeczki, w których bawiły się przez cały czas trwania spotkania. Smerfy znane są dzieciom z dobranocek oraz serii książeczek, a więc chętnie wdały się w rozmowę na temat ich wyglądu oraz panujących w wiosce zwyczajów. Aby zostać przyjacielem smerfów przedszkolaki musiały wykonać przygotowane dla nich zadania. Przy namalowanych postaciach wybranych smerfów odnalazły kartki z poleceniami do wykonania. I tak...
SMERFETKA - sprawdza, czy dzieci znają smerfy tak, jak ona w formie zagadek.
FARMER - z pasją oddający się swoim zainteresowaniom testuje, czy dzieci dobrze orientują się w nazwach różnych owoców i warzyw.
PAPA SMERF - zna dużo historii ,a więc chętnie dzieciom opowie jedną z nich. Dzieci z uwagą wysłuchały bajkę przeczytaną przez bibliotekarkę, następnie odpowiadały na pytania związane z jej treścią.
WAŻNIAK - wszystkowiedzący i znający swoich współbraci sprawdza znajomość cech charakteru (np. kto jest pracowity i co to znaczy być pracowitym).
ZGRYWUS - zaprasza do zabawy z wybuchową paczką. Dzieci siedząc w kręgu podają sobie paczkę przy akompaniamencie muzyki. Kiedy muzyka cichnie, osoba, w dłoniach której pozostaje paczka odpada z gry.Na koniec uczestnicy spotkania z niebieskimi ludzikami odpowiedziały jeszcze na pytania dotyczące życia smerfów. Po zaliczeniu wszystkich zadań dzieci zostały uhonorowane odznaką '”Przyjaciel smerfa''. Podczas spotkania dzieci z przyjemnością oddały się także pracy artystycznej, kolorując różne postaci z bajki. „Smerfna zabawa czyli smerfy na wesoło'' to jedno z przypadających miesięcznie spotkań cyklicznych dla najmłodszych czytelników, na które dzieci przychodzą z przeczytanymi w domu książeczkami. Tym razem dzieci chętnie wypożyczyły wszystkie przygotowane przez bibliotekarzy bajeczki o smerfach.______________________________________________________________________________________

Blaski i cienie dziennikarstwa

19 marca o godz. 9.30 w Czytelni Głównej na ul. Strumieńskiego 4 odbyła się prelekcja redaktora naczelnego Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego Echo Jana Mazurkiewicza. W spotkaniu udział wzięli uczniowie dwóch klas z Gimnazjum nr 2 w Mysłowicach. Tematem spotkania, które wzbudziło żywe zainteresowanie wśród młodzieży była ogólna problematyka dziennikarstwa oraz jego dobre i złe strony. Uczestnicy poznali etykę zawodu dziennikarza oraz metody pracy począwszy od wyszukiwania tematów godnych uwagi, zbierania materiałów na określony temat, składu tekstu aż po publikację gotowych artykułów. Po zakończonej prelekcji uczniowie odwiedzili Wypożyczalnię Centralną, gdzie zapoznali się ze zbiorami placówki, ich specyfiką oraz zasadami korzystania z biblioteki. Uczniowie samodzielnie przeglądali kartkowe katalogi biblioteczne oraz półki z książkami, włączając się aktywnie w lekcję przysposobienia bibliotecznego.

_________________________________________________________________________Bajkowy bal przebierańców

W dniu 13 luty 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Filii nr 11 zorganizowano bajkowy bal przebierańców dla dzieci


Bal był głównym punktem comiesięcznych spotkań w bibliotece, na które zaproszono małe dzieci wraz z rodzicami.
Dzieci wyglądały „jak z bajki”, bo to przecież był bajkowy bal.
Najwięcej na zabawie „fruwało” Elfików i Wróżek. Wśród nich znalazła się roześmiana Biedroneczka, Czerwony Kapturek z koszyczkiem biszkoptów, Kubuś Puchatek, Pajacyk, Król Maciuś I i Król Łukasz Malutki.
Dzieci tańczyły w rytm różnych piosenek dziecięcych, bawiły się w kole. Nie zabrakło popularnych zabaw tj. „Stary niedźwiedź”, „Uciekaj myszko do dziury…”i „Chodzi lisek”.
Dzieci zachęcono do wspólnego „czarowania kolorowych marzeń”-zakętych w kolorowych karteczkach, które w specjalnym magicznym pudełku zostały zamienione w pyszne lizaczki i cukierki.
Zabawę zakończono rozdaniem dzieciom prezentów, „walentynkowych serduszek”i zaproszeń na kolejne spotkanie czytelniczo-muzyczne i plastyczne, które odbędzie się w bibliotece za miesiąc.

___ ___ ___ ___


_______________________________________________________________________________

Zimowa przygoda z MuminkamiPod takim hasłem przebiegały zajęcia organizowane dla dzieci
w MBP Filii nr 11 w czasie ferii zimowych 2009.
Dzieci zapraszano do konkursów „ładnego czytania” przygód bohaterów książek
TOVE JANSSON.
Uczestnicy wzięli udział w konkursie plastycznym
na najciekawszą kolekcję ubranek dla Muminka i jego przyjaciół,
projektowali mapę podróży z Włóczykijem po Dolinie Muminków.
Atrakcją dla dzieci były zajęcia z masą solną,
podczas których dzieci lepiły niezwykłe postaci Muminka i jego przyjaciółki Migotki.
Zajęcia w bibliotece były urozmaicane zabawami integracyjnymi, ruchowymi i myślowymi – zagadkami,quizami.

________________________________________________________________

Warsztaty dziennikarskie

Filia nr 2
Jak co roku dla wszystkich dzieci pozostających w mieście w okresie ferii zimowych Filia nr 2 na Bończyku zorganizowała zajęcia w bibliotece.
Trzy razy w tygodniu, zaczynając od 26 stycznia aż do 6 lutego wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach dziennikarskich.
Na początek młodzi adepci dziennikarstwa wspólnie wymyślili zakres czasopisma, jego działy i szatę graficzną.
W czasie kolejnych spotkań dzieci samodzielnie wypełniały zawartość czasopisma, tworząc opowiadania, recenzje i wywiady.
Efektem końcowym zabaw w dziennikarzy było wydrukowanie mini czasopisma. W ostatni dzień ferii nastąpiło uroczyste zakończenie warsztatów i wręczenie każdemu z uczestników egzemplarza czasopisma.
Ostatni egzemplarz pozostał w bibliotece, gdzie można go oglądać na wystawie do końca lutego.
________________________________________________________________

Karnawałowa Biblioterapia

Spotkania integracyjne grup niepełnosprawnych
na stale wpisały się już do kalendarza imprez organizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej
przy ul. Mikołowskiej 40 filii nr 11
Uczestnicy grup STOWARZYSZENIA POMOCY NIEPEŁNOSPRAWNYM SKARBEK, WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ RADOŚĆ oraz młodzież ze Szkoły
im. J. Korczaka, z utęsknieniem czekają na wspólne spotkanie w bibliotece.
Co roku jest to dla nich jedno z najważniejszych
i najweselszych spotkań. I w tym roku w czwartkowy
dzień, kiedy biblioteka jest nieczynna dla czytelników, zorganizowano spotkanie dla prawie 100 osób.
Nie zabrakło również rodziców i zaproszonych gości.
Po radosnym powitaniu wszystkich obecnych przez
Panią kierownik biblioteki Teresę Kamela, nastąpiły przedstawienia Jasełek przygotowanych przez każdą
grupę. Bardzo nowoczesne i wesołe Jasełka odegrała młodzież ze Szkoły im J. Korczaka. Mimo małej przestrzeni w bibliotece, klimat Jasełek wystawianych wśród
książek był bardzo ciepły i niepowtarzalny. Po poczęstunku nastąpiła upragniona zabawa karnawałowa,
która była punktem kulminacyjnym całego spotkania. Oczywiście jak co roku dopisały wróżki w postacie
których wcieliły się panie:Anna Żmuda i Anna Urban. Zabawę przeplatano różnymi konkursami
sprawnościowymi i plastycznymi.

Na bibliotecznej scenie pojawił się także DZIUB DZIUB- kolorowy kaczko-ptak ( któremu głosu użyczyła Pani kierownik) i rozbawił wszystkich śpiewając swoją ulubiona piosenkę zachęcając wszystkich pozostałych do zabawy. „W spotkaniu próbujemy wykorzystać
wszystkie rodzaje „terapii przez sztukę” które bardzo dobrze wpływają na rozwój umysłowy i ruchowy osób niepełnosprawnych.
Radości, uścisków oraz buziaków i podziękowań nie ma końca . Nabieramy coraz więcej doświadczenia w kontaktach
z niepełnosprawnymi i z utęsknieniem czekamy na kolejne
spotkanie bo najważniejsze to umieć dawać siebie
potrzebującym” - T. Kamela.

________________________________________________________________

Mikołaj w bibliotece

MBP w Mysłowicach Filia nr 11 comiesięcznie organizuje
dla małych dzieci i ich rodziców tematyczne spotkania
czytelniczo-muzyczne i plastyczne „Baw się z nami-książeczkami”.
Dnia 5 grudnia br. o godz. 17.00 odbyło się kolejne spotkanie, na którym gościł Św. Mikołaj. W świątecznej atmosferze, przy choince dzieci i ich rodzice bawili się
z Mikołajem, śpiewali piosenki przy akompaniamencie
gitary na której grał Mikołaj, wysłuchali opowieści o prawdziwym świętym Mikołaju. Na spotkaniu nie
zabrakło „mikołajkowych” prezentów, słodyczy,
miłych słów od dzieciaków i podziękowań rodziców.
W spotkaniu uczestniczyło 46 osób._______________________________________________________________________________________

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach
Filii nr 11 zorganizowano X Międzyszkolny Konkurs
Plastyczny „Wielka wyprawa Koziołka Matołka
dookoła świata”
, w którym udział wzięli uczniowie
klas II – IV szkół podstawowych nr 1,3,9,12
i Zespołu Szkół Sportowych.
Celem konkursu była praca z lekturą „120 przygód
Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.

Uczniowie mieli za zadanie plastycznie przedstawić
liczne przygody Koziołka Matołka na makietach
i pracach płaskich dowolnymi technikami.
Od 3 listopada br. MBP w Mysłowicach Filia nr 11
prezentowała prace uczniów na wystawie w holu
biblioteki. Każdy zwiedzający miał możliwość oddania
głosów na najciekawsze prace.
Wystawę zwiedzali autorzy prac wraz z rodzicami i dziadkami, czytelnicy biblioteki i cała reszta osób zainteresowanych prezentacją.
Dnia 5 grudnia br. o godz. 12.00 odbyło się w bibliotece podsumowanie X Międzyszkolnego Konkursu
Plastycznego „Wielka wyprawa Koziołka Matołka dookoła świata”, na którym obecni byli laureaci konkursu
i ich opiekunowie. Imprezę uświetniła jesienna inscenizacja uczniów klasy II d ze Szkoły Podstawowej nr 9
pod kierunkiem wychowawcy klasy Eweliny Grabary. Wszystkich uczestników spotkania włączono
do wspólnej zabawy w odgadywanie występujących w przedstawieniu zwierzaków.

Dyplomy wręczono wszystkim uczestniczącym w konkursie, a nagrody laureatom konkursu.
Za najciekawszą pracę przestrzenną zwiedzający uznali swoimi głosami pracę plastyczną dzieci
ze Świetlicy Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1, która zajęła I miejsce. II miejsce przyznano
pracy uczniów z klasy IV a ze Szkoły Podstawowej nr 9, a III miejsce pracy dzieci z Bibliotecznego
Klubu Moli działającego w Szkole Podstawowej nr 9.
W kategorii za najciekawszą pracę w formie
płaskiej I miejsce przyznano klasie II a z Zespołu Szkół Sportowych, II miejsce klasie IV b
ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz III miejsce uczniom klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Na zakończenie spotkania podsumowującego konkurs wszystkich uczestniczących poczęstowano
„mikołajkowymi” słodyczami._______________________________________________________________________________________

Jesienne regionalne spotkania w bibliotece

W MBP Filii nr 11 przy ul Mikołowskiej 40 młodzież gimnazjalna
i licealna chętnie uczestniczy w organizowanych spotkaniach
na temat historii naszego miasta. W miesiącu październiku
odbyło się spotkanie z Dyrektorem Muzeum w Sosnowcu
Panem mgr Zbigniewem Studenckim, autorem wydawnictw
historycznych, podejmujących tematykę Trójkąta Trzech Cesarzy. Wydarzenia opisane w publikacjach ukazują fragmenty
wspólnych dziejów Górnego Śląska, Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego. Na spotkaniu Pan dyrektor zapoznał młodzież
z treścią lektury oraz oprowadził po ciekawej wystawie
OSTRAWA WCZORAJ I DZIŚ
zachęcając uczestników spotkania
do sąsiedzkich odwiedzin tego kraju.
HISTORIA I ZABYTKI MYSŁOWIC to kolejne spotkanie które
odbyło się 14 listopada w filii bibliotecznej. Spotkanie prowadził
prof. dok. hab. Alfred Sulik, autor wielu książek i monografii oraz
artykułów przedstawiających historię gospodarczą Polski i Śląska.
Profesor Sulik od wielu lat jest zaprzyjaźniony z biblioteką filią nr 11
i bardzo chętnie spotyka się tutaj z młodzieżą, przybliżając ciekawą
historię naszego miasta oraz regionu.
W spotkaniu brała udział młodzież z I i II LO Kierownik biblioteki
bardzo serdecznie dziękuje Panu Profesorowi za współpracę, życząc
dużo zdrowia i owocnych publikacji, które na pewno posłużą
w bibliotece następnym pokoleniom.

Następne spotkanie na temat regionalizacji, które odbyło się filii nr 11 miało miejsce 1 grudnia.
Tematem spotkania były DOKUMENTY I PAMIĄTKI HISTORYCZNE MIASTA MYSŁOWIC.
Ciekawe spotkanie prowadził pasjonat i kolekcjoner mysłowickich pamiątek, Pan Dariusz Falecki.
Wszystkie dokumenty zdobywane są na giełdach staroci są bardzo cenne dla Pana Dariusza, który
od lat interesuje się historią naszego miasta. Młodzież z Gimnazjum nr 2 dowiedziała się o pochodzeniu
nazw dzielnic mysłowickich, ulic, na których mieszkają oraz ciekawych informacji na temat szkoły,
do której uczęszczają.
Można było również zobaczyć dowód osobisty konia lub też rachunki sklepowe pochodzące
z początków XIX wieku. Barwne mapy oraz obrazy przedstawiają Mysłowice jako ważne miasto
europejskie w tamtych czasach. Pan Dariusz oferuje również spacer szlakami mysłowickich zabytków,
a my zapraszamy na następne spotkanie do biblioteki.

________________________________________________________________

Śladem Dusiołka, Południcy i Utopca...

Przez cały listopad Filia nr 8 z Wesołej prezentowała czytelnikom
biblioteki wystawę pod hasłem: „Śladem Dusiołka, Południcy
i Utopca – czyli katalog regionalnych strachów”
. Była to ekspozycja charakteryzująca
sylwetki strachów, zjaw, duchów występujących na kartach polskiej literatury dla dzieci
i młodzieży. Dzięki krótkim opisom i towarzyszącym im ilustracjom
zwiedzający mini-wystawę dowiedzieli się gdzie mieszka „Kikimora”,
w jaki sposób dokucza ludziom „Licho”, jak wygląda „Południca”,
jak ochronić się przed „Mamuną” oraz poznali cechy Utopca, Babi Jagi, Rusałek,
Dusiołka i innych pomniejszych strachów. Polskim zjawom poświęcone też były
warsztaty dla najmłodszych bywalców filii bibliotecznej. Na spotkaniu pod tytułem
„Egzamin na ducha”
– uczestnicy rozwiązywali zagadki, krzyżówki tematyczne
i rebusy umieszczone na łamach listopadowego numeru czasopisma dla dzieci
„Świerszczyk”.
________________________________________________________________


Szlakiem przygody małej i dużej

Pod takim hasłem MBP Filia nr 8 przy współpracy z MOKiS „Trójkąt”
z Wesołej zorganizowały warsztaty dla najmłodszych podopiecznych
Oddziału Przedszkola nr 18. Okazją do spotkania był obchodzony
27 września
Światowy Dzień Turystyki. Imprezę rozpoczęło
wysłuchanie przez dzieci opowiadania „Martynka w podróży”.
Później przedszkolaki pod okiem kierownik Filii nr 8
Hanny Korczak-Antoniak
wymieniały znane im kraje,
państwa i miejsca, które odwiedziły podczas swoich
wakacyjnych wojaży. Kolejną atrakcją warsztatów było
rozwiązywanie dużej powakacyjnej obrazkowej krzyżówki,
w której hasła stanowiły różne środki transportu.
Dzięki temu dzieci dowiedziały się jakimi pojazdami można
przemierzać kilometry podczas turystycznych wyjazdów.
Maluchy zapoznały się z różnymi mapami, planami miast,
przewodnikami turystycznymi i poznały zasadę działania kompasu.
Z pomocą nauczycielek próbowały wspólnie narysować dużą mapę, która pomogłaby Martynce
- bohaterce opowiadania, w dotarciu na lotnisko.
Podróżowanie – choć jedynie placem po mapie – zakończyła nagroda dla małych turystów
w postaci słodkiej niespodzianki.

__________________________________________________________________________________________


Spacery wśród zabytków Mysłowic

Filia nr 11

W czasie wakacji zapraszaliśmy czytelników
na krótką lekcję historii utrwaloną na kilkaset zdjęciach
i dokumentach w postaci kroniki założonej przez Towarzystwo
Miłośników Mysłowic w 1962 roku.
Kronika ta została udostępniona czytelnikom, którzy z dużym zainteresowaniem oglądali i przypominali sobie budynki
i ulice naszego miasta nawet sprzed stu lat. Unikatowe zdjęcia zachwycają nie jednego historyka i kolekcjonera.
Na wystawie można było znaleźć również dokumenty które odzwierciedlają codzienne życie naszego
miasta w obecnych czasach.


__________________________________________________________________________________________________________

Wakacje to czas podróży, wypoczynku, refleksji...

Biblioteka filia nr 11 przy ul Mikołowskiej aktywnie
włączyła się w organizację imprez w mieście z okazji
„AKCJI LATO”.
Przez całe wakacje zachęcała czytelników do miłego
spędzania czasu przy wakacyjnej lekturze oferując
książki łatwe i przyjemne, podróżniczo-przygodowe
oraz szeroki asortyment kolorowych przewodników turystycznych, które w tym czasie cieszą się dużym powodzeniem.

Na wystawie „MŁODYCH TALENTOW” zaprezentowano
prace uczennicy Liceum Plastycznego,
Agnieszki Jakubowskiej
z Dąbrowy Górniczej.
Czytelnicy mogli podziwiać ciekawe techniki prac
m.in. sepia, frontaż (odbijanie ołówkiem),
sucha igła (miedzioryt), akwaforta (trawienie płytki
w kwasie). Agnieszce życzymy dużo sukcesów
w przyszłości i liczymy na dalszą współpracę
z naszą biblioteką.


__________________________________________________________________________________________________________

Wakacyjna Podróż z Walizką Pełną Książek

Wakacje to czas rozrywki dla dzieci o których biblioteka
Filia nr 11 ciągle pamięta. W tym roku zorganizowała dla dzieci ciekawe spotkania cykliczne, na których czytano teksty literackie polskich autorów m.in. Szewczyka Dratewkę
J. Porazińskiej ,wiersze K. Jerzykowskiej, opowiadania
M. Strzałkowskiej, „Wakacje Emilki” J. Kulgmann.

Oprócz wspólnego „ głośnego czytania” dzieci uczestniczyły
w zabawach integracyjnych, tańcach i ciekawych zajęciach plastycznych, które polegały na wyklejaniu wakacyjnych kolorowych motyli, ilustrowały wakacyjną przygodę, projektowały ramki do swoich wakacyjnych obrazków,
wyklejały pajacyka z kolorowego papieru o kształtach
figur geometrycznych.
Już dziś biblioteka zaprasza na kolejną „Wakacyjną Podróż z Walizką Pełną Książek”, która odbędzie się za rok.__________________________________________________________________________________________________________


Mini Wystawa Książek-Niespodzianek

Przez cały czerwiec (3-30.06.08) w MBP Filii nr 8 prezentowana była mini
wystawa pod hasłem: „Książka - Niespodzianka”.
Była to ekspozycja książek-zabawek czyli atrakcyjnej wizualnie formy wydawniczej skierowanej do najmłodszych odbiorców - czytelników.
Prezentacja obejmowała informacje o korzeniach historycznych powstania książek zabawek, jakie sięgają rynków księgarskich Wielkiej Brytanii już połowy XVIII
wieku oraz zarys poszczególnych okresów historycznych rozwoju tej formy książki dziecięcej aż po pozycje książkowe oferowane przez dzisiejsze polskie oficyny wydawnicze Debit, Bellona czy Egmont. W bibliotece zobaczyć było można
książki z wykrojnika w postaci zwierzątek i dinozaurów, książki – „pluszaki”,
które po przyciśnięciu wydają różne odgłosy, książki – „rozkładanki” z ilustracjami wyskakującymi z płaszczyzny strony i z trójwymiarowymi animacjami rysunkowymi. Książki – zabawki oprócz tego, że rozwijają dziecięcą wyobraźnię
wykorzystywane są też w procesie leczenia książką, czyli w biblioterapii.


__________________________________________________________________________________________________________

Wesoły Tydzień na Wesołej

Z okazji ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (05-09.05.08)
ogłoszonego w tym roku pod hasłem: „Biblioteka miejscem spotkań”
- MBP Filia nr 8 przeprowadziła cykl warsztatów, w których udział
wzięli najmłodsi czytelnicy placówki. Pierwsza akcja zorganizowana pod tytułem: „Biblioteka miejscem spotkań z literaturą” skierowana do dzieci ze SP nr 14.
W trakcie rozwiązywania krzyżówek, quizów i rebusów uczestnicy poznali dzieje książki od tej w formie glinianej tabliczki poprzez papirusowy zwój,
pergamin po książkę powstałą w drukarni Gutenberga i najnowszą składaną komputerowo.Drugie warsztaty miały hasło przewodnie -
„Biblioteka miejscem spotkań z kulturą”
. Młodzież zaproszona
na to spotkanie miała okazję dowiedzieć się między innymi w jakiej legendzie szukać odpowiedzi na pytania skąd się wziął zwyczaj łapania się za guzik podczas spotkania z kominiarzem, dlaczego pecha wróży właśnie czarny kot, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście oraz dlaczego nieszczęśliwy jest dzień
„w piątek 13-go”. Na zakończenie warsztatów uczniowie rozwiązywali test: „Czy jesteś przesądny?”
przygotowany przez kierownik filii nr 8 Hannę Korczak-Antoniak.Czwartkowe spotkanie pod hasłem:
„Biblioteka miejscem spotkań ze sztuką”
odbyło się w Centrali MBP. Podczas spotkania miało miejsce podsumowanie i rozdanie nagród w konkursie na plakat promujący MBP w Mysłowicach pod tytułem:
„…z biblioteką w tle” oraz uhonorowanie najaktywniejszych czytelników z grona tych najmłodszych
ze wszystkich filii bibliotecznych. Z Filii nr 8 wyróżnieni nagrodami książkowymi zostali uczestniczący
w warsztatach plastyczno-literackich „ABC plakatu” (współorganizowanych z MOKiS „Trójkąt” z Wesołej):
Natalia Wybraniec, Jakub Feldek, Alicja Kaufmann, Monika Sitko oraz najaktywniejsza czytelniczka
z V klasy SP nr 14 – Małgorzata Bogucka.Gościem kolejnej akcji tym razem pod hasłem: „Biblioteka – twórcze spotkania” był zaproszony do biblioteki
pisarz książek dla dzieci i młodzieży Kazimierz Szymeczko. Spotkanie autorskie współorganizował MOKiS
„Trójkąt” z Wesołej. Maluchy z Przedszkola nr 14 i uczniowie najmłodszych klas SP nr 14 pod opieką
pani Agaty Nowak-Szeligowskiej wysłuchały kilku opowiadań o przygodach przedmiotów domowych z książki
„Zemsta budzika” autorstwa pana Kazimierza. Najmłodsi uczestnicy spotkania zadali pisarzowi wiele pytań dotyczących jego pracy, pasji, pytały skąd autor czerpie pomysły do nowych książek, jakie lubił
przedmioty ucząc się w szkole, a nawet czy pisząc robi błędy ortograficzne. Jak na spotkanie
autorskie przystało na zakończenie były autografy od honorowego gościa, sesja fotograficzna
z pisarzem, słodka niespodzianka dla wszystkich, oraz kwiaty i laurki od dzieci dla pana Kazimierza Szymeczki.Wszystkie akcje zorganizowane w MBP Filii nr 8 w ciągu tegorocznego
„Tygodnia Bibliotek” były dowodem na to, że każda biblioteka jest miejscem spotkań
z literaturą, kulturą, sztuką i ciekawym człowiekiem.


________________________________________________________

NOC Z ANDERSENEM

W dniach 28/29 marca 2008r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej
w Mysłowicach Filii nr 11 już po raz trzeci zorganizowano dla dzieci
imprezę czytelniczą z okazji urodzin słynnego baśniopisarza
H.Ch. Andersena – „NOC Z ANDERSENEM”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III A ze Szkoły
Podstawowej nr 3 w Mysłowicach – 23 osoby, czytelnicy biblioteki
– 18 osób i osoby dorosłe – 16 osób.

Na spotkaniu obecni byli goście : Ewelina Muzyk – Dzieża – sekretarz miasta Mysłowice,
Izabela Partyka – dyrektor MBP, Wanda Leś – instruktor MBP, radni – Leon Kubica, Antoni Zazakowny,
Dariusz Wójtowicz.

Impreza czytelnicza rozpoczęła się o godz. 20.00 przedstawieniem „KRÓLOWA ŚNIEGU”
w wykonaniu Teatru ART-RE z Krakowa. Później nastąpiło głośne czytanie baśni Andersena.


„Dziewczynkę z zapałkami” przeczytał lider zespołu MYSLOWITZ – Wojciech „Lala” Kuderski,
a „Zaczarowane krzesiwo” Ewelina Muzyk-Dzieża. Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanych baśni.

Niespodzianką było przybycie do biblioteki lidera zespołu
NEGATYW – Miettala Walusia.
Piosenkarz przy akompaniamencie
gitary wykonał utwór o jesieni, włączając dzieci do śpiewu. W końcu
nastąpił długo oczekiwany moment – przybycie samego 203-letniego
Pana Andersena ubranego w czarną pelerynę, szyją przewiązaną białą chustą, w czarnym cylindrze. Pan Andersen przywitał dzieci i opowiedział historię swojego życia. Najbardziej zaciekawiło dzieci opowiadanie Pana Andersena o okresie dzieciństwa, o jego podróżach z ojcem, zabawach
w teatr, wybujałej fantazji, która wykorzystywał w czasie rozmów z rówieśnikami. Później Pan Andersen zaprosił dzieci do wielkiego poszukiwania „zaginionego skarbu”, który został ukryty w bibliotece.
W poszukiwaniach miała dzieciom pomóc podarowana przez
Andersena srebrna magiczna kula. Skarbem okazała się stara
walizka a w niej mnóstwo pysznych czekoladek, którymi Pan Andersen obdarował swoich gości.
Z okazji urodzin Pan Andersen zaprosił dzieci na uroczystość urodzinową
– ciasto, soczki i inne słodkości. Dzieci zapaliły solenizantowi dużą świecę, złożyły życzenia urodzinowe, wręczyły prezent i odśpiewały „Sto lat…”.
Po poczęstunku dzieci wysłuchały baśni „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, którą przeczytał sam pisarz. Panie Bajeczki ,które również brały udział w zabawie, zachęciły dzieci do wielkiego rysowania portretu Pana Andersena.
W tym czasie Pan Andersen zabawiał dzieci magicznym pudełkiem
i zagadkami z nim związanymi.Podczas całej imprezy dzieci wymieniały się wrażeniami z innymi uczestnikami „NOCY” w Polsce i na świecie poprzez specjalnie utworzony na ta okazję czat internetowy.
Dużą niespodzianką było przybycie policjantów z psem wilczurem. Policjanci pokazali szkolenie psów
policyjnych i towarzyszyli dzieciom podczas nocnego spaceru / godz.24.00/ do „baśniowego drzewka
Pana Andersena”.Przy drzewku dzieci odśpiewały jeszcze raz Panu Andersenowi „Sto lat…”, postawiły tabliczkę upamiętniającej obchody urodzin H.Ch. Andersena w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 11, puszczały z latarek światełka przyjaźni prosto do nieba.Po powrocie ze spaceru Pan Andersen wraz z Paniami Bajeczkami
zorganizowali pokaz baśniowo-gazetowej mody przy muzyce.


Około godziny 2.00 – zakończono zabawy cichym śpiewem piosenki „Maleńka gwiazdka”. Dzieci rozwinęły karimaty i śpiwory i poszły spać.Rano po śniadaniu o godz. 8.00 pożegnano dzieci wręczając im pamiątkowe kartki z autografami liderów zespołów i gości, którzy byli obecni na imprezie czytelniczej „NOC Z ANDERSENEM”.

__________________________________________________________


Prezentacja Dawnej Sztuki Drukarskiej
 
26.III.2008r.  w MBP Filii nr 11 odbyło się spotkanie 
z Tadeuszem Grajpelem, heraldykiem i sfragistykiem, znanym specjalistą 
zajmującym się dawną sztuką drukarską.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z SP nr 9 która mogła się dowiedzieć o dziejach piśmiennictwa począwszy
od starożytności po dzień dzisiejszy. Każdy z uczestników mógł potrzymać w ręce kopie tabliczek glinianych, zwoje papirusu ,oraz zobaczyć drzeworyty, pieczęcie i inne oryginalne materiały pochodzące z XV, XVI wieku, z gęsimi piórami włącznie.  Została również zaprezentowana zrekonstruowana przez autora, prasa Gutenberga i każdy z uczniów mógł otrzymać reprint starodruku ( fragment polskiej Biblii Gutenberga).


      

___________________________________________________________________________________________


DNI BIBLIOTEK OBCHODZONE W FILII NR 11 UL MIKOŁOWSKA 40

5.V PONIEDZIAŁEK
„SPOTKANIE Z TEATREM”- warsztaty teatralno - plastyczne dla dzieci prowadzone przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach- Henrykę Ochwat i Hannę Tabor.
W warsztatach teatralnych uczestniczyli uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Mysłowicach oraz grupka najmłodszych czytelników biblioteki - razem 25 osób.
Dzieci dowiedziały się co to jest teatr, przedstawienie teatralne, jaka jest rola aktora na scenie oraz rodzaj wystawianych sztuk dla odpowiednich odbiorców.
Po wstępie teoretycznym dzieci inscenizowały wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”, korzystając ze strojów teatralnych wypożyczonych z MDK-u.
W warsztatach plastycznych uczestniczyli uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Mysłowicach w ilości 20 osób.
Dzieci dowiedziały się o różnych ciekawych technikach plastycznych które można wykonywać domowymi sposobami. Same wyklejały z kawałków kolorowych gazet na kartkach swoje ulubione zwierzęta.

Warsztatom towarzyszyła wystawa kukiełek wypożyczonych z MDK-u oraz książeczek dla najmłodszych
z kolorowymi ilustracjami i bajkami. Warsztaty były przeprowadzone nieodpłatnie w ramach
współpracy Biblioteki filii nr 11 z MDK.

„NASZE SMOKI”- zajęcia czytelnicze dla rodziców z małymi dziećmi prowadzone przez panią bibliotekarkę Annę Urban”.W spotkaniu uczestniczyło 12 osób dorosłych i 13 dzieci.
Na początku dzieci odbyły podróż pociągiem do „Krainy Smoków” (zabawa w pociąg zwiedzając całą
bibliotekę odział dla dorosłych i czytelnię) i wysłuchały bajki „O smoku Kruszynce” Małgorzaty Strzałkowskiej.
Bajce towarzyszyła papierowa kukiełka- postać smoka Kruszynki, przerywnikiem były zabawy taneczno-ruchowe „Jeżyk”, „Kamyczek” i „Spacer z Kubusiem Puchatkiem”.
W drugiej części spotkania odbyło się wspólne rysowanie. Rodzice rysowali portrety swoich pociech a dzieci kolorowały postać Smoka Kruszynki.
Spotkanie było dużym przeżyciem dla najmłodszych gdzie u boku rodzica dzieci mogły poznać bibliotekę,
czuć się w niej bezpiecznie i pewnie. Na zakończenie spotkania wręczono dzieciom papierowe kukiełki, postać Smoka Kruszynki, a rodzice otrzymali zaproszenia na kolejne zabawy z dziećmi w bibliotece.


6.V. WTOREK
ZAJĘCIA LITERACKIE „BAJKOWE PRAWDY ŻYCIOWE CZYLI CZYM JEST MORAŁ” w oparciu o bajki Ezopa.
Zajęcia przeprowadzone przez studentkę Uniwersytetu Śląskiego – wydział Bibliotekarstwo- Annę Maj.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 –klasa 4 w ilości 20 osób.
Celem zajęć było zapoznanie z rodzajami bajek, zdefiniowanie pojęcia „bajka”, „morał”,
rola morału w bajkach. Dzieci samodzielnie czytały bajki i wymyślały płynący z nich morał, rozwiązywały
krzyżówki i zagadki ściśle związane z tematem. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jaką rolę pełni bajka
i jakie wartości nam przekazuje.
WIECZÓR W KLIMACIE DALEKOWSCHODNIM wraz z otwarciem wystawy zdjęć pt. „Wspomnienia z Dalekiego Wschodu”- spotkanie dla czytelników z młodymi podróżnikami Agnieszką Stryczek i Pawłem Chudzickim . Uczestniczyły 24 osoby , czytelnicy naszej biblioteki.

Spotkanie to było omówieniem i prezentacją multimedialną zdjęć oraz podzieleniem się przez podróżników wrażeniami z wypraw po Kambodży, Tajlandii, Malezji, Singapurze oraz Sri Lance.Autorzy samodzielnie
przemierzają kontynenty w poszukiwaniu coraz to nowych krajobrazów kulturowych. Wschodnia muzyka, zielona herbata oraz skromny poczęstunek wzbogacił przebieg spotkania, a duże barwne zdjęcia oraz pamiątki prezentowane w holu biblioteki zachwyciły oko odwiedzających bibliotekę. Na wystawie prezentowano
również książki podróżnicze z wymienionych krajów i kontynentów.
Prezentację można było przeprowadzić dzięki sprzętowi multimedialnemu wypożyczonemu z Gimnazjum nr 6
w Mysłowicach.

7.V. ŚRODA
MAJÓWKA GRA W SŁÓWKA - lekcja biblioteczna i zajęcia literackie przeprowadzone dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mysłowicach. Uczestniczyło 18 osób. Lekcję prowadziła pani bibliotekarka Anna Urban.
Na początku spotkania dzieci zapoznały się z biblioteką dla dzieci i dla dorosłych oraz czytelniami i zasadami korzystania z księgozbioru.
Dzieci mogły zapoznać się z księgozbiorem i wyszukać dla siebie interesującą książkę.Spotkanie było również zapoznaniem dzieci z twórczością Kaliny Jerzykowskiej, czytając i omawiając wiersze, w przeddzień spotkania
z autorką.
Literackie zajęcia „gra w słówka” oraz zabawy ruchowo-muzyczne wzbogaciły spotkanie i zachęciły dzieci do odwiedzania biblioteki.


9.V. PIĄTEK
SPOTKANIE AUTORSKIE Z KALINĄ JERZYKOWSKĄ
W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas I ze Szkoły Podstawowej nr 1i nr 9 –razem 70 osób.
Autorka prezentowała swoje wierszyki pisane dla dzieci i humorystyczne wydarzenia płynące z treści utworów.
Spotkaniu towarzyszył kiermasz książek autorki i każde dziecko mogło otrzymać imienny autograf.
Dzieci żywo uczestniczyły w spotkaniu i miały okazję poznać autora swoich ulubionych wierszyków
w bibliotecznej atmosferze.
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
Z okazji „Tygodnia Bibliotek” w miesiącu maju Biblioteka Filia nr 11 prowadzi sprzedaż książek
dla czytelników na kiermaszu bibliotecznym. Oferujemy książki dla dorosłych - nowości
wydawnicze oraz książeczki dla dzieci, bajki i książeczki do kolorowania.
Książki sprzedawane są po cenach hurtowych z hurtowni Pana Jacka Polniaka.
SERCEM DOMU JEST BIBLIOTEKA
Z okazji 60-lecia MBP w Mysłowicach oraz „Tygodnia Bibliotek” sporządzono gazetkę prezentującą
reprodukcje zapisu stron ze „Złotej Księgi” o otwarciu w 1948 roku Miejskiej Biblioteki
i Czytelni w Mysłowicach.
PREZENTACJA KRONIK BIBLIOTECZNYCH
Dla wszystkich odwiedzających naszą bibliotekę prezentowane są Kroniki Biblioteczne obrazujące działalność kulturalno-oświatową placówki na terenie miasta Mysłowic. 3 księgi kronik prowadzone są na bieżąco i uwieczniają wszystkie wydarzenia które mają miejsce w naszej bibliotece. Czasami znajdzie się ciekawy artykuł lub komentarz napisany przez czytelnika.
Działalność biblioteki filii nr 11 jest podkreślona i nagłośniona przez lokalną prasę w czasie trwania „Tygodnia Bibliotek”.
Wszystkie przedsięwzięcia organizowane w naszej bibliotece mają na celu promocję książki i czytelnictwa poczynając od najmniejszych dzieci odwiedzających bibliotekę z rodzicami, a kończąc na czytelnikach najstarszych, którym wzrok i siły pozwalają korzystać z biblioteki.
Działalność biblioteki oraz współpraca sięga po wszystkie instytucje kulturalno-oświatowe oraz osoby prywatne chętne współpracować z biblioteką i promować książkę i czytelnictwo w mieście.
W organizacji imprez bibliotecznych (poczęstunek, materiały dekoracyjne) pomagają prywatni sponsorzy którzy pragną zostać anonimowi.__________________________________________________________________________________________________________

Spotkanie z dr hab. Danutą Opacką-Walasek

Dnia 24 kwietnia br. w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Mysłowicach spotkali się bibliotekarze mysłowickich bibliotek oraz
bibliotekarze bibliotek szkolnych.

Zebrani wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu pani dr hab.
Danuty Opackiej - Walasek zatytułowanego „Jest we mnie płomień
który myśli”. O poezji Zbigniewa Herberta.

Wnikliwa analiza twórczości Herberta była duchową ucztą dla
zgromadzonych bibliotekarzy.
Spotkanie stało się również okazją do złożenia życzeń wszystkim
mysłowickim bibliotekarzom przez dyrektora MBP Izabelę Partykę,
w związku z zbliżającym się Dniem Bibliotekarza.

__________________________________________________________________________________________

Z WŁASNEGO PODWÓRKA...


Helena Pierzchala

MBP Filia nr 8 akcentuje w swojej działalności kulturalnej,
obok wielu literackich imprez, także możliwość ekspozycji prac z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, rękodzieła artystycznego, fotografii miejscowych twórców, ośrodków kulturalnych czy kółek zainteresowań. Filia nr 8 ma już na swoim koncie organizację wielu wystaw propagujących twórczość artystyczną regionalnych literatów, malarzy, plastyków, hobbystów, grafików czy podróżników. Swoje prace plastyczne na ścianach galerii bibliotecznej prezentowali: Urszula Figiel – Szczepka – pracownik Domu Kultury
„Sokolnia” w Imielinie - grafika komputerowa – wystawa pod tytułem - „Impresje cyberprzestrzeni”; Ludwik Hajduk – malarz - amator
uwieczniający na swoich obrazach architektoniczne „perełki” zabudowy sakralnej Górnego Śląska – wystawa „Świat w pastelach”; Ewa Soska

plastyk z MOKiS „Trójkąt”, artystka nurtu sztuki intuicyjnej – cykl rytów w metalu prezentowany pod tytułem: „Czarne złotem przetykane”; Jadwiga Czernecka, która pod hasłem: „Czas odnaleziony” eksponowała
czytelnikom swoje prace techniką akwareli i pasteli; Helena Pierzchała prezentująca w Filii nr 8 wystawę
malarstwa olejnego pod tytułem: „Mowa kwiatów”; Krzysztof Soska, autor grafiki o tematyce związanej
z interpretacją kilku wątków proroczej księgi Nowego Testamentu – Apokalipsy Świętego Jana –wystawa pod tytułem „2 i ½ Czasu” oraz twórca drugiej prezentacji - „wyszywanych obrazów”
– ekspozycja pod nazwą: „Mini – suitka igłą i nitką”. Biblioteka gościła również w swoich murach twórczość dziecięcych kółek zainteresowań. Oprawę plastyczną stanowiła prezentowana w Filii nr 8 wystawa prac,
które są efektem działań terapeutycznych wychowanków Świetlicy Rehabilitacyjno - Terapeutycznej „Ikar”
z Imielina pod nazwą: „Kolorowo bajecznie” oraz wielokrotnie wystawiane prace Kółka Plastycznego MOKiS

Helena Pierzchala

„Trójkąt” – wykonane różnymi technikami. Uczestniczki Koła Rękodzieła Artystycznego działającego również przy „Trójkącie” z Wesołej pod kierunkiem
pani Barbary Gut wystawiały w gmachu Biblioteki swoje prace - barwne,
wykonane z bibuły, skóry i papieru pojedyncze okazy kwiatów i kolorowe
bukiety. Corocznie Biblioteka stara się również uczcić stosowną wystawą

Międzynarodowy Dzień Turystyki prezentując na ścianach galerii bibliotecznej
fotografie miejscowych pasjonatów bliskich i dalekich wojaży.
Do tej pory były to zdjęcia autorstwa: Roberta Macieja Jankowskiego pochodzące
ze spływów kajakowych – wystawa „Moje meandry”; Agnieszki Stryczek
i Pawła Chudzickiego
– członków Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego
„Garuda” - wystawa – „Bliski nam Daleki Wschód”;
Hanny i Piotra Antoniak
– fotografie z podróży po Chinach, Tybecie
i Mongolii pod hasłem: „Po obu stronach Chińskiego Muru”.


___________________________________________________________________________________________

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W FILII NR 5


Dzien Pluszowego Misia

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 5 w Brzęczkowicach zorganizowała
dla dzieci Dzień Pluszowego Misia.

Dzieci przyniosły do biblioteki swoje ulubione misie. Przeprowadzono pogadankę na temat misiów, dzieci recytowały znane wierszyki o misiach,
a także bawiły się przy akompaniamencie piosenki „Stary niedźwiedź
mocno śpi”.W Filii odbyło się również „Spotkanie z Pippi” . Zapoznano dzieci z postacią Astryd Lindgren i bohaterami jej książek. Przeprowadzono konkursy, zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne.

Spotaknie z Pipi

___________________________________________________________________________________________


"SPOTKANIE Z LEGENDĄ AFRYKAŃSKĄ"


W Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 5 w Brzęczkowicach odbyło się spotkanie
z panią Teresą Wilk – przewodniczącą Muzeum Misyjnego znajdującego się przy parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej. Pani Teresa Wilk czytała dzieciom legendy afrykańskie, zapoznała z tradycjami i kulturą ludu masajskiego. Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem muzeum , które znajduje się w pobliżu biblioteki
a zakończyło się konkursem na najładniejszą maskę afrykańską.
_______________________________________________________________________

FILIA NR 7...


Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 7 od 2000 roku działa Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na cytacie ”Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem w rozmawianiu”.
Dzieci w czasie tych spotkań zapoznają się z sylwetkami pisarzy polskich i ich twórczością oraz z polskimi tradycjami. W filii organizowanych było wiele zajęć dla dzieci. W ramach upowszechniania książki i czytelnictwa prowadzono wiele form pracy z czytelnikiem indywidualnym i zbiorowym m.in.: konkursy, lekcje biblioteczne, głośne czytanie bajek.W okresie ferii zimowych odbywały się przedstawienia teatralne w wykonaniu teatru Baju-Baj z Katowic oraz teatru ART-RE z Krakowa.


W Filii przez cały rok można podziwiać „Galerię na szybach” w której prezentowane są prace plastyczne przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych współpracujących z biblioteką.


_______________________________________________________________________

SŁOWEM MALOWANE


"Słowem malowane” – takie hasło przewodnie sygnowało cykl zajęć łączących
w zabawowej formie elementy literatury z różnorodnymi technikami plastycznymi, jakie zorganizowane zostały przez MBP Filię nr 8 przy współpracy z MOKiS
„Trójkąt” z dzielnicy Mysłowic – Wesoła dla podległych bibliotece szkół podstawowych. Harmonogram spotkań przewidywał zajęcia, które swoją
tematyką nawiązywały do kalendarium świąt związanych z polską tradycją,
ważnych jubileuszy literackich oraz obchodów wydarzeń obyczajowych
wyróżnionych w granicach roku. Warsztaty skierowane były do różnych
wiekowo grup dzieci z miejscowych szkół. Stronę teoretyczną warsztatów koordynowała kierownik Filii nr 8
Hanna Korczak-Antoniak, za oprawę plastyczną zajęć odpowiedzialna była instruktor MOKiS
„Trójkąt” – Ewa Soska.

Cykl zainicjowały wrześniowe zajęcia „Wesołe skrzaty” przygotowane dla najmłodszych czytelników ze SP nr 15.
W części teoretycznej warsztatów, poprzez czytanie bajek, przybliżona została dzieciom postać literackiego
skrzata, krasnoludka, elfa. Na podstawie książkowej charakterystyki maluchy wykonały leśne skrzaty z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

Z okazji październikowego „Tygodnia Pisania Listów” starsze klasy SP nr 14 wzięły udział w spotkaniu
pod hasłem: „Jesienne pozdrowienia”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z historią i sztuką pisania listów,
złotymi zasadami korespondencji i prawidłowym adresowaniem kopert – nad tą częścią spotkania czuwała, współpracująca z biblioteką, studentka bibliotekoznawstwa Monika Kulik. Warsztatom towarzyszyła wystawa stanowiąca przekrój sztuki epistolografii – od przykładów listów pisanych ptasim piórem po te wystukiwane na klawiaturze komputera. Część praktyczna obejmowała wykonanie kartki okolicznościowej z użyciem
jesiennych liści, kwiatów i traw.

Na listopadowych warsztatach uczniowie czwartej klasy SP nr 14 bawili się w organizację „Śląskiego Halloween”.
Na zajęciach, poprzez wspólne czytanie śląskich legend, scharakteryzowane zostały regionalne duchy: utopce, świcorze, południce i inne zjawy, występujące w ludowych podaniach. Wiedza zdobyta w części teoretycznej
posłużyła uczestnikom w manualnej części warsztatów podczas, której dzieci wykonywały z użyciem różnych materiałów plastycznych poznane postaci śląskich zjaw.

Z kolei maluchy ze SP nr 15 podczas spotkania pod hasłem: „Puchatek, Uszatek i inne Misie” świętowały
Światowy Dzień Pluszowego Misia (27.11). Głównym bohaterem warsztatów był miś jako postać z bajek,
baśni i filmów, miś jako zwierzę zamieszkujące leśne zakamarki i miś jako pluszowa maskotka.
Owocem spotkania była historyjka o niedźwiadku jaką wymyśliły, opatrzyły ilustracjami i wykonały
w formie książki mali uczestnicy warsztatów.

Pierwsze noworoczne zajęcia w ramach cyklu: „Słowem malowane” odbyły się celem uczczenia Dnia Babci i Dnia Dziadka. Podczas spotkania pod tytułem: „Ramka pełna uśmiechu” najmłodsi uczniowie SP nr 15 własnoręcznie wykonali ozdobną ramkę na zdjęcia, którą wręczyli swoim babciom i dziadkom.
Po wysłuchaniu kilku wierszyków z życzeniami, maluchy same wcieliły się w rolę poety – wymyślając rymowane serdeczności dla rodzinnych jubilatów.

Kolejne styczniowe spotkanie tym razem o wiodącej tematyce zimowej odbyło się pod hasłem: „Śnieżne gwiazdozbiory”. Dzieci podczas krótkiego wykładu dowiedziały się „skąd się bierze śnieg”, wysłuchały śnieżnych historii i rozwiązywały śnieżne zagadki i krzyżówki. Spotkanie zakończyło wykonanie grupowych
prac techniką kolażu związanych z tytułowym śniegiem.

Z okazji Dnia Świętego Walentego (14.02) w ramach powyższego cyklu dla dzieci spędzających ferie w mieście odbyły się warsztaty pod nazwą:
„Historia o Walentym”. Uczestnicy zajęć podczas konkursu z nagrodami poznali tytułową postać biskupa św. Walentego, jego historię i zwyczaje związane ze świętem miłości i zakochanych.
Zdobyta podczas części teoretycznej wiedza pomogła dzieciom w wykonaniu własnej kolorowej kartki – walentynki.

Na zakończenie karnawału, w ramach akcji „Zima” warsztaty literacko-plastyczne miały formę integracyjnych gier, quizów i zabaw literackich. Podczas zajęć pod hasłem: „Ostatkowe szaleństwo” dzieci zbierając punkty za wygraną w poszczególnych konkurencjach mogły uzyskać nagrodę oraz tytuł „Króla” lub „Królowej Ostatków”.
Akcję zwieńczyło wykonanie przez uczestników różnorodnych masek karnawałowych.

_______________________________________________________________________

KUBUŚ PUCHATEK TEŻ OBCHODZI SWOJE URODZINY...


Co roku Kubuś Puchatek obchodzi w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 11,
swoje urodzinki . Z tej okazji dzieci wcześniej przynoszą do biblioteki swoje
maskotki –misie, które tworzą dużą wystawę Pluszowych Misiów.
Przez prawie dwa tygodnie, codziennie Kubuś Puchatek zaprasza grupy
przedszkolaków oraz dzieci ze szkół podstawowych na dużą imprezę
urodzinową.
Na początku Pani Ania – kierownik oddziału dziecięcego, czyta wspólnie
z dziećmi bajkę o Kubusiu Puchatku, później dzieci rysują serduszka,
składają życzenia Kubusiowi i „małe co nie co” w postaci buziaków.
Jest wspólne dmuchanie dużego tortu i huśtanie po sufit maskotki Kubusia.
Spotkania kończą się wesołymi zabawami w kółeczku, śpiewaniem piosenek
i zwiedzaniem biblioteki.

___________________________________________________________________

"BARWĄ I LITERĄ"

Pod wspólną nazwą „Barwą i literą” MBP Filia nr 8 przy oprawie plastycznej
MOKiS „Trójkąt” z Wesołej przeprowadziła cykl spotkań, które w zabawowej
formie popularyzują wśród najmłodszych czytelników modę na lekturę,
książkę, i bibliotekę. Nad przygotowaniem i przebiegiem strony
merytorycznej czuwała kierownik filii bibliotecznej Hanna Korczak-Antoniak,
częścią plastyczną zajęła się instruktor MOKiS „Trójkąt” Ewa Soska.

Z okazji przypadającego we wrześniu Międzynarodowego Dnia Turystyki
odbyły się twórcze warsztaty literackie pod hasłem: „Na tropie przygody”.
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z przewodnikami, mapami i poradnikami turystycznymi oraz poznały różne formy spędzania wolnego czasu.
Na zakończenie spotkania uczestnicy zmierzyli się z zadaniem manualnym
jakim było dorysowanie perspektywy do wakacyjnych pocztówek.
Efektem pracy każdego ucznia było wykonanie własnej widokówki dużego
formatu. Na spotkaniu pod nazwą „Złota jesień” uczestnicy wysłuchali
polskich gawęd i legend o poszczególnych gatunkach drzew jakich pełno jest w polskiej literaturze
ludowej. Celem warsztatów było zapoznanie dzieci z „jesienną literaturą”, z bogactwem natury, jakie
oferuje jesień oraz wspólne wykonywanie nastrojowych dekoracji. Z użyciem liści, kwiatów i traw powstały przestrzenne kompozycje jesienne.

Dzieci z najmłodszych klas SP nr 14 uczestniczyły w spotkaniu poświęconym twórczości Marii Konopnickiej.
Spotkanie pod tytułem: „Krasnoludki na smutki” objęło czytanie fragmentów książki „O krasnoludkach
i sierotce Marysi”. Na podstawie usłyszanych historii z życia małych skrzatów dzieci starały się
opisać ich cechy by później wykonać z masy papierowej własną wizję wesołego krasnoludka.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa prezentująca twórczość autorki zwłaszcza jej książki
pisane z myślą o dzieciach.

Święto Pluszowego Misia było okazją do spotkania literackiego pod hasłem: „Na herbatkę z misiem”
poświęconego postaci Kubusia Puchatka. Dzieci przyszły na zajęcia wraz ze swoimi ulubionymi
maskotkami i pod opieką wychowawczyń uczestniczyły w przyjęciu urodzinowym na cześć najbardziej
znanego literackiego misia. Były rebusy, zgadywanki dotyczące misiów, czytanie fragmentów przygód
Kubusia Puchatka oraz „przelewanie” ich na papier z użyciem pasteli.

Warsztaty literacko-plastyczne pod tytułem: „Choinka marzeń” skierowane były do dzieci ze SP nr 15.
Spotkanie objęło krótką charakterystykę bożonarodzeniowej tradycji, przeczytanie legendy o powstaniu
choinki oraz w części praktycznej wykonanie przez małych uczestników spotkania oryginalnych ozdób
choinkowych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru biblioteka zorganizowała
zajęcia pod tytułem: „Aktorskie debiuty”.
Podczas spotkania dzieci poznały w zabawowej formie terminologię
teatralną i wysłuchały krótkiego opowiadania, którego akcja
rozgrywa się na deskach scenicznych.
W dalszej części spotkania uczestnicy prezentowali mini
przedstawienia sceniczne reżyserowane przez kierownik biblioteki
i zaproszoną studentkę bibliotekoznawstwa Monikę Kulik.
Na zakończenie zabawy organizatorzy rozdali wszystkim
„utalentowanym aktorom” drobne upominki.

„Błękitna rapsodia” to tytuł zajęć z cyklu poświęconego znaczeniu
koloru w literaturze, kulturze i sztuce. Dzieci poznały tym razem odcienie, symbolikę
i wykorzystanie barwy błękitnej w różnych przejawach sztuki a także w życiu codziennym.
Spotkanie zakończyło wykonanie metodą kubistyczną kolażu z wykorzystaniem figur geometrycznych
w odcieniach błękitu.

_______________________________________________________________________________________

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 11 po raz drugi już przyłączyła się
do akcji „Pełna miska dla schroniska”. Dary w postaci suchej karmy,
koców i ręczników, które przynosili nam czytelnicy, zostały przekazane
do schroniska dla zwierząt w Mysłowicach.___________________________________________________________________

WESOŁA SZOŁA Z PIPPI POŃCZOSZANKĄ

Z okazji VI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii nr 11
zorganizowano dla dzieci zajęcia czytelnicze pod hasłem
„Wesoła szkoła z Pippi Pończoszanką”, w której uczestniczyli
uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 .
Spotkania, które trwały cały tydzień przybliżyły dzieciom postać słynnej
szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren i przygody bohaterów jej książek.
Wesołą szkołę prowadziła Pani nauczycielka do której uczęszczała
niesforna Pippi.
Dzieci radośnie spędzały czas, zapoznając się z zasadami arytmetyki
i ortografii.
Uczniom żal było opuszczać nieznośną koleżankę, która obiecała ,
że wróci jak tylko skończą się wakacje.
__________________________________________________________________

PODRÓŻE Z KSIĄŻKĄ

Bardzo dobrze układa się współpraca biblioteki Filii nr 11
z mysłowickim PTTK. Co roku organizowane są wystawy
m.in. „Na szlaku z PTTK Mysłowice”, konkursy i spotkania autorskie.
W 2007 roku odbył się II Między gimnazjalny Konkurs Krajoznawczy
„Znam Województwo Śląskie”.
Mysłowicka młodzież ma możliwość wykazania się znajomością
swojego regionu a w nagrodę może uczestniczyć w wycieczkach
organizowanych przez PTTK.
Wernisaże i promocje książek mają ciekawą oprawę artystyczną
w postaci mysłowickiego chóru Harmonia z który swoimi występami
umila spotkania biblioteczne.


____________________________________________________________________

"... Wszystko co sie kończy jest za krótkie"
ks. Jan Twardowski

W 2006 roku zorganizowano w filii nr 11 wystawę poświęconą
postaci księdza Jana Twardowskiego „FOTOGRAFIE PRAWDZIWE,
BO JUŻ NIEPODOBNE”.

Poprzez uroczyste otwarcie wystawy wraz z chwilą poezji recytowaną
przez Wojciecha Króla oddaliśmy hołd wybitnemu księdzu-
poecie „ Janowi od biedronek”.

W spotkaniu uczestniczyła mysłowicka młodzież z I LO
oraz bibliotekarze.

____________________________________________________________________________________________________

BIBLIOTERAPIA JAKO ZABAWA

Od 1996 roku MBP Filia nr 11 rozpoczęła współpracę z grupami osób niepełnosprawnych, które działają na terenie miasta Mysłowice.

Na początku były to wystawy prac ręcznych wykonane przez Młodzież Warsztatów Terapii Zajęciowej RADOŚĆ z Brzezinki, którym towarzyszyły spotkania , czyli biblioterapia z książką. Do spotkań dołączyła grupa ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym SKARBEK.

W filii, organizowane są warsztaty plastyczne pod hasłem
„terapia przez sztukę”
na których młodzież rozwija swój umysł
i integruje się z otoczeniem. Wszystkie ręcznie wykonane „dzieła”
(kilimy, dzwoneczki, malowanki na szkle, kolorowe rysunki)
prezentowane są na holu biblioteki, gdzie zadziwiają odwiedzających bibliotekę swoją pomysłowością
i różnorodnością. W czasie spotkań młodzież z WTZ RADOŚĆ, SPN SKARBEK, oraz uczniowie
ze Szkoły Podstawowej im Korczaka prezentują swoje zdolności (jasełka, piosenki, przedstawienia itp.)
a bibliotekarze organizują dla nich wiele niespodzianek, słodki poczęstunek oraz taneczną zabawę.
W ubiegłym roku z młodzieżą bawili się przez cały dzień PANI ZIMA i CZARODZIEJ, w tym roku
DWIE WRÓŻKI wróżyły z czarodziejskiej kuli i rozdawały każdemu uczestnikowi serduszka i słodkie
batoniki. Każde spotkanie jest dla wszystkich dużym przeżyciem, co okazywane jest w uśmiechu
i podziękowaniach wszystkich osób.________________________________________________________________________________________

"DRZWI DO WYOBRAŹNI"

Podstawą współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 8 i MOKiS „Trójkąt”
z Wesołej wraz z okolicznymi szkołami podstawowymi (SP nr 14, SP nr 15) są rozpoczęte w ubiegłym roku i kontynuowane w roku bieżącym warsztaty plastyczno – literackie pod nazwą: „Drzwi do wyobraźni”. Cykl spotkań obejmuje połączenie zajęć teoretycznych z wykonywaniem przez uczestników tematycznych prac plastycznych. Głównym wątkiem warsztatów jest przybliżenie dzieciom literatury, sztuki i obyczajowości poszczególnych krajów świata, zwłaszcza, że rozpoczęty właśnie 2008 rok ogłoszony został decyzją Parlamentu Europejskiego Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Dotychczasowe spotkania inaugurujące nowy cykl „Drzwi do wyobraźni” zorganizowane zostały dla kilku klas uczniów Szkoły Podstawowej nr 14.

Podczas pierwszego spotkania dzieci poznały literaturę, zwyczaje, sztukę i życie codzienne mieszkańców Chin. Warsztaty urozmaicił pokaz slajdów
prezentujący główne zabytki tego kraju, zdjęcia były owocem podróży jaką odbyła
w 2000 roku kierownik filii bibliotecznej Hanna Korczak-Antoniak. Uczestnicy brali udział w nauce kaligrafii chińskiej, uczyli się jedzenia pałeczkami, smakowali i rozpoznawali różne gatunki herbat. Zajęcia zakończyło wspólne zadanie plastyczne, koordynowane przez instruktora plastyki MOKiS „Trójkąt” Ewę Soska – dzieci malowały w grupach wielobarwne postacie smoków, które są symbolem Chin.

Kolejne, tym razem zimowe warsztaty zorganizowane zostały pod przewodnim hasłem: „Laponia kraina Świętego Mikołaja”. Podczas zajęć prezentowana
była małym uczestnikom obyczajowość, klimat i specyfika Laponii. Akcent części teoretycznej spotkania postawiony został na Laponii
- jako siedzibie – miejscu zamieszkania i pracy świętego Mikołaja.
Uczestnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówki i zadania dzięki, którym poznali tajemnice zorzy polarnej, białych nocy i Góry Ucho, na której według legendy mieszka święty Mikołaj. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach manualno-plastycznych, podczas których wyklejały śnieżne kolaże z świętym Mikołajem
w roli głównej.
Obie placówki są w trakcie przygotowywania kolejnych warsztatów
z powyższego cyklu, który rozbudza wyobraźnię, zaspokaja wiedzę i otwiera małych uczestników na odmienność innych - obcych kultur, co służy podstawom dialogu międzykulturowego.______________________________________________________________________________________

HARRY POTTER...

Z okazji premiery 7 już części Harrego Pottera, Miejska Biblioteka Publiczna
Filia nr 2 w Mysłowicach, urządziła w ramach akcji dwa spotkania z dziećmi
i młodzieżą. Akcja ta miała zasięg ogólnopolski, a patronatem było
wydawnictwo Media Rodzina.

Dnia 25 stycznia 2008 roku odbyła się impreza dla czytelników
- fanów książek J. K. Rowling. A 28 stycznia 2008 roku zorganizowano
lekcję biblioteczną nt. przygód młodego czarodzieja i jego
przyjaciół z Hogwartu.

W spotkaniach łącznie uczestniczyło prawie 50 osób.

Dzieci i młodzież były podzielone na 4 „domy” które ze sobą
współzawodniczyły: układając na czas puzzle, rozwiązując quizy,
biorąc udział w zabawach ruchowych oraz konkursie na najpiękniejszy
fresk ścienny. Dodatkowe punkty zostały przyznane również
za pomysłowe przebranie się za postać z książek o Harrym Potterze.______________________________________________________________________________________

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE

Filia nr 7 znajdująca się przy ul. Oświęcimskiej od lat prowadzi działania na rzecz ludzi niepełnosprawnych,
na rzecz środowiska ludzi niewidomych, słabo widzących oraz dzieci dysleksyjnych.

W Filii organizowane są różne formy zajęć dla dzieci niepełnosprawnych,
w których systematycznie uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych.
Na szczególną uwagę zasługują zajęcia biblioterapeutyczne, które od 2003
roku prowadzone są dla klas integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Przedszkola nr 12.

Dzieci w trakcie zajęć wysłuchują nagranej treści książki, następnie
omawiają ją w oparciu o ilustrację, rysują, kolorują lub wklejają poznane postacie z bajek. Od roku 2005 zajęcia biblioterapeutyczne wzbogacono o zajęcia ruchowe ,
pojawiły się ćwiczenia Dennisona, pozwalające pokonać dysleksję.
Spotkania z Książką Mówioną i zabawy są dla uczniów ogromnym przeżyciem.


_______________________________________________________________________________________


NOC Z ANDERSENEM 2007 ROK

W dniach 30 / 31 marca 2007 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Filii nr 11 zorganizowano poraz drugi imprezę czytelniczą dla dzieci
„Noc z Andersenem”.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. III ze Szkoły Podstawowej
nr 9 – 22 osoby, czytelnicy biblioteki – 18 osób oraz osoby
dorosłe – 20 osób. Celem spotkania było zjednoczenie się
w tym dniu głośnym czytaniem baśni Andersena z bibliotekami
organizującymi tę imprezę w Polsce i na świecie, jak również
promowanie biblioteki wśród mieszkańców Mysłowic.
Komunikowanie się z uczestnikami Nocy z Andersenem w Polsce
i na świecie, umożliwił, specjalnie utworzony na tą bajkową noc,
czat internetowy. W czasie imprezy odbyło się głośne czytanie baśni „Brzydkie kaczątko”
przez Prezydenta Miasta Mysłowice Grzegorza Osyrę.

Odbywały się zabawy, tańce, rysowanie portretu Pana Andersena, zgadywanki literackie,
pokaz szkolenia psów policyjnych, nocny spacer z latarkami o raz stawianie płotku wokół baśniowego
drzewka Pana Andersena.

___ ___

_________________________________________________________________________________________________


"WESOŁA CZYTA DZIECIOM"

Z okazji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 8
wraz z Mysłowickim Ośrodkiem Kultury
i Sztuki „Trójkąt” z Wesołej organizują cykl spotkań dla maluchów
pod hasłem „Wesoła Czyta Dzieciom”. Akcja zainteresowania przedszkolaków lekturą bajek, wierszyków i opowiadań jest projektem realizowanym przez obie placówki kulturalne przez cały rok szkolny a zaakcentowana tradycyjnie każdego roku w czerwcu. Na wcześniejszych spotkaniach gościli m.in. Radny Miasta Mysłowice Grzegorz Brzoska oraz Monika Kulik – studentka z Wesołej.

W roku 2007 akcję zainicjowała Sylwia Bobek – przedstawiciel MOKiS
„Trójkąt”, która przeczytała podopiecznym Przedszkola nr 14 kilka historii
o żółwiu Franklinie, bohaterze tegorocznego cyklu spotkań.

Podczas imprezy dzieci za sprawą kolorowych masek wcieliły się w role zwierzątek – bohaterów bajki, którym pani Sylwia – jako mama Franklina czytając, tłumaczyła jak nie bać się ciemności, hałasu, wysokości i burzy. Na zakończenie spotkania maluchy obdarowane zostały drobnymi prezentami w postaci odblaskowych plakietek sygnalizujących pieszych na drodze i poczęstowane zostały słodyczami. Urodziny żółwia Franklina były powodem kolejnego spotkania na, które zaproszono przedszkolaków z Wesołej. Gośćmi honorowymi imprezy byli Radny Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz i Strażnik Miejski Dawid Skutela, który przybył na spotkanie w odświętnym mundurze. Panowie zaprezentowali maluchom dwa opowiadania - o kłopotach Franklina związanych z organizacją przyjęcia urodzinowego i o strachu żółwia przed operacją w szpitalu. Jak na urodzinową imprezę przystało były wesołe zabawy z dziećmi i „słodkie ciastka i cukierki” jakimi przedszkolaków poczęstowali „wujkowie” – Darek i Dawid. Na cześć jubilata maluchy odśpiewały „Sto lat” i zdmuchnęły symboliczną świeczkę. Podsumowaniem akcji były rysunki prezentujące barwne przygody Franklina jakie w ramach podziękowań organizatorom namalowały przedszkolaki.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Wesoła Czyta dzieciom” gościła wróżka Bajarka, w której rolę wcieliła się dyrektor MBP w Mysłowicach Izabela Partyka. Podczas warsztatów pod hasłem: „Czarodziejski Świat Wróżek” dzieci z uwagą wysłuchały historii ze świata wróżek, była nauka magicznych zaklęć i wesołe zabawy. Maluchy stworzyły wspólnie z wróżką Bajarką na podstawie przeczytanych bajek rysopisy czarodzieja, czarownicy, wróżki i innych postaci ze świata magii. Zajęcia tradycyjnie zakończył słodki poczęstunek, tym razem wyczarowany za sprawą magicznego zaklęcia
i czarodziejskiej różdżki.

Organizowany przez MBP Filię nr 8 cykl „Wesoła Czyta dzieciom” to przystępny i efektywny sposób kontaktu najmłodszego czytelnika z książką cieszący się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych uczestników spotkań jak i zaproszonych w roli lektorów znanych z życia miasta osób.


______________________________________________________________________________________________________


"ŚLĄSKA OJCZYZNA POLSZCZYZNA"  

X Jubileuszowy konkurs recytatorski w gwarze śląskiej „Śląska Ojczyzna Polszczyzna”, który odbył się
w 2007 roku organizowany był pod patronatem pani Senator Marii Pańczyk oraz Polskiego Radia Katowice. Konkurs od początku przebiega w czterech kategoriach wiekowych. Biorą w nim udział przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Z roku na rok wzrasta liczba uczestników, co świadczy o jego dużej popularności. W eliminacjach towarzyszą dzieciom, zwłaszcza młodszym, całe rodziny.

Recytacje w gwarze śląskiej mają na celu pielęgnowanie i rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań gwarą śląską, a przede wszystkim ukazanie jej piękna. Ważne jest promowanie dzieci, wykazujących szczególną wrażliwość artystyczną i estetyczną, oraz zainteresowanych literaturą i kulturą regionu, obdarzonych talentem recytatorskim, które wcześniej zakwalifikowały się w drodze eliminacji w placówkach szkolnych.

Konkurs spełnia rolę kulturotwórczą. Recytatorzy prezentują wiele utworów bogatych pod względem treściowym
i wartościowych wychowawczo. Wzrasta liczba własnych tekstów gwarowych, tworzonych przez rodziców, nauczycieli, dzięki temu poznajemy śląskie tradycje i obyczaje. Konkurs jest formą edukacji regionalnej, która upowszechnia wiedzę o regionie, wydobywa wartości moralne, intelektualne i religijne regionu oraz przekonuje do ich akceptacji.

Formuła konkursu jest prosta. Uczestnicy zobowiązani są do zarecytowania jednego z dwóch przygotowanych tekstów. Dzieci, które przejdą do finału, prezentują drugi utwór. Czas recytacji nie może przekraczać 5 minut. Uczestników konkursu ocenia profesjonalne jury złożone z pracowników naukowych Katedry Dydaktyki Języka
i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego: prof. dr hab. Heleny Synowiec i dr Danuty Krzyżyk. Będąc instruktorem Biblioteki, sprawuję funkcję sekretarza komisji konkursu.

Poziom konkursu jest bardzo wysoki, o czym świadczy start naszych laureatów w konkursie recytatorskim w gwarze śląskiej pt. ”Po naszymu, czyli po śląsku”, organizowanym przez Polskie Radio Katowice. W 2006 roku z trójki startujących dzieci dwoje przeszło do ścisłego sześcioosobowego finału: Katarzyna Stellmach i Agnieszka Tuszyńska. Katarzyna Stellmach otrzymała nagrodę specjalną „Dziennika Zachodniego”.

Pomysłodawcą konkursu była pani Maria Garbiec, ówczesna dyrektor biblioteki. Chciała w ten sposób wyjść naprzeciw rozpoczynającej się w szkołach edukacji regionalnej. Do współpracy zaprosiła dydaktyków języka polskiego, znawców dialektu i kultury śląskiej.

Pierwsze spotkanie instruktażowe z prof. Heleną Synowiec zgromadziło liczną grupę nauczycieli. Było wiele pytań, dotyczących dialektu śląskiego, cech gwarowych, itp. Spotkanie było tak owocne, że przekształciło się w warsztaty dla nauczycieli, które co roku poprzedzają organizowany przez nas konkurs.

Po raz pierwszy w 2001 roku patronat nad drugą edycją konkursu objął Przewodniczący Miejskiej Rady w Mysłowicach Edward Lasok. Rok później patronem zostaje wiceprezydent miasta Mysłowice Edward Witkowski. W kolejnym roku patronat objął Przewodniczący Komisji Młodzieży, Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Grzegorz Łukaszek.
W kolejne edycje włączył się Związek Górnośląski (koło Mysłowice Janów), podejmując trud współfinansowania konkursu.

W roku 2006 patronat nad konkursem obejmuje Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk
w Warszawie.

W Jubileuszowe obchody włączył się Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Dyrektor ROK przychylnie nastawiony do naszych poczynań konkursowych włączył się w organizację warsztatów.

W roku 2007 w konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników 130, którzy reprezentowali 11 przedszkoli,
14 szkół podstawowych, 4 gimnazja, Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki w Mysłowicach w konkursie po raz pierwszy wzięli udział uczniowie z gminy Imielin.

____________________________________________________________________________________________________________


Fundacja Bankowa im. L. Kronenberga

Projekt „Biblioteka z ekonomią za pan brat” Od 1 września ruszył w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach projekt „Biblioteka z ekonomią za pan brat” dofinansowany przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga z Warszawy. Fundacja Kronenberga rozpoczęła swoją działalność publiczną w 1996 r.
stając się obecnie jedną z największych instytucji sektora organizacji pozarządowych w
Polsce, wspierającą prace na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i opieki socjalnej.

W swojej działalności Fundacja skupia się na dwóch głównych obszarach programowych: edukacji i rozwoju lokalnym, realizując swoje zadania między innymi poprzez:

- wspieranie inicjatyw lokalnych i regionalnych,
- udzielanie wsparcia stowarzyszeniom i fundacjom działającym w zakresie rozwoju lokalnego i   edukacji,
- tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych,
- udzielanie wsparcia organizacjom działającym na rzecz zreformowania edukacji ekonomicznej w celu dostosowania jej do potrzeb gospodarki rynkowej,
- dotowanie wartościowych działań edukacyjnych w zakresie kultury.

Projekt „Biblioteka z ekonomią za pan brat”
adresowany jest do wszystkich użytkowników instytucji, szczególnie do osób kształcących i dokształcających się oraz do wszystkich zainteresowanych tematyką ekonomiczną.
Celem realizacji projektu jest podniesienie jakości usług bibliotecznych mysłowickiej książnicy oraz upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród społeczności lokalnej poprzez uzupełnienie księgozbioru biblioteki o nowości wydawnicze z zakresu ekonomii, bankowości, finansów i zarządzania. Realizacja projektu przyniesie nie tylko doraźne korzyści w formie uzupełnienia księgozbioru bibliotecznego oraz zaspokojenia istniejących potrzeb informacyjnych, ale również wyrówna szanse w dostępie do fachowej literatury ekonomicznej mieszkańcom Mysłowic podnosząc jednocześnie jakość edukacji czytelniczej.

Projekt realizowany będzie do końca listopada br., a z książek zakupionych ze środków Fundacji Bankowej będzie można korzystać w Bibliotece Centralnej oraz w większości filii bibliotecznych Miejskiej Biblioteki
Publicznej od grudnia 2007 r.

 

_____________________________________________________________________________powrót