Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ -LISTOPAD


02.11 – 30.11 – „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości” – wystawka książek dziecięcych i młodzieżowych o tematyce historyczno-patriotycznej.

02.11 – 30.11 - „Jesienne mozaiki” - wystawka w Galerii na Szybach – prace wykonane podczas zajęć w bibliotece przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach.

05.11 – 30.11 - „IBUK LIBRA -Twoje pogotowie czytelnicze” - akcja czytelnicza zachęcająca czytelników biblioteki do skorzystania z platformy książek elektronicznych LIBRA.IBUK.pl

05.11 – 30.11 - „Pojedynek książek” - akcja czytelnicza (książki września i października).

05.11 – 30.11 - „Uwolnij książkę!” - promujemy w bibliotece ideę bookcrossingu.

05.11 – 30.11 – „Jesień w Galerii na Szybach” – wystawa prac dziecięcych.

09.11 – 16.11 – „Międzynarodowy Dzień Niewidomych” – wystawka promująca zbiory biblioteczne Filii nr 7 dla osób niewidomych i słabo widzących.

23.10 – 30.11 - „Jest taki kraj... Niepodległy” - ekspozycja okolicznościowa z okazji Jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

6 listopada - „Książka Twoim przyjacielem” - zajęcia czytelnicze nawiązujące do jesieni dla 4-latkow z Przedszkola nr 4.

7 listopada w godz. 11.00 – 13.00 – „Ścieżki Niepodległości” - gra edukacyjna dla Drużyn Niepodległości w ramach projektu „Jest taki kraj... Niepodległy”, dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”. Miejsce akcji – Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi w Mysłowicach.

15 listopada w godz. 10.00 – 14.00 - „Kwatera Marszałka” - escape room dla Drużyn Niepodległości w ramach projektu „Jest taki kraj... Niepodległy”, dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.

26.11 - „Nasza Polska” - zajęcia edukacyjno-plastyczne z okazji Święta Niepodległości dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach.

„Kto Ty jesteś? Polak mały” - zajęcia edukacyjno-plastyczne z okazji Święta Niepodległości dla dzieci z Przedszkola nr 12 - termin do uzgodnienia.


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót