Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - PAŹDZIERNIK


01.10 – 31.10 – „Wspomóż psiaka i kociaka!” - zbiórka rzeczowa dla czworonogów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Mysłowicach TOZ w Polsce.

01.10 – 31.10 – „Jeśli swoje zwierzę znasz, lepiej o nie dbasz” – ekspozycja materiałów bibliotecznych oraz akcja czytelnicza promująca książki dotyczące opieki nad zwierzętami.

01.10 – 31.10 – „Bądź przyjacielem zwierząt” – wystawa prac plastycznych dzieci z mysłowickich przedszkoli.

01.10 – 31.10 – „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt” – wystawa literatury pięknej i popularno-naukowej nawiązującej do świata zwierząt.

01.10 – 31.10 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

01.10 – 31.10 – „Jesień w Galerii na Szybach” – wystawa prac dziecięcych

2 października o godz. 9.30 – prelekcja Darii Morawskiej z Fundacji Silesia Canis pt.: „Jak rozmawiać z psem? Psia komunikacja” oraz Karoliny Paszek – Kierownika Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt TOZ w Polsce pt.: „Wolontariat – jak połączyć przyjemne z pożytecznym”.

24 października – „Dbamy o zwierzęta” – zajęcia edukacyjne dla młodzieży niepełnosprawnej ze Szkoły Podstawowej nr 6 Specjalnej w Katowicach.

„Bądź przyjacielem zwierząt” – zajęcia edukacyjne dla dzieci z Przedszkola nr 4 oraz Przedszkola nr 12 - terminy do uzgodnienia.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót