Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 8.00 - 18.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ -PAŹDZIERNIK


30.09 – 31.10 - „...z mężczyzną w tytule” - akcja czytelnicza połączona z wystawą książek dla mężczyzn, o mężczyznach i z mężczyzną w roli głównej, popularyzującą literaturę przeznaczoną dla „płci brzydkiej”, zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka.

02.10 – 31.10 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

02.10 – 31.10 - „IBUK LIBRA - Twoje pogotowie czytelnicze” - akcja czytelnicza zachęcająca czytelników biblioteki do skorzystania z platformy książek elektronicznych LIBRA.IBUK.pl

02.10 - 31.10 – Galeria na szybach – „Jesień" – prace plastyczne dzieci.

02.10 – 31.10 – „Już jesień" – wystawka jesienna nawiązująca do darów jesieni.

02.10 – 31.10 – „Smacznie, zdrowo, owocowo jesienią..." - wystawka wierszy o tematyce owocowej.

02.10 – 31.10 – „Sekretne życie drzew..." - wystawka książek z okazji Światowego Dnia Drzewa.

02.10 – 31.10 – „Jesienne ludki" – otwarte zajęcia plastyczne dla czytelników z wykorzystaniem kasztanów, żołędzi i jarzębiny.

24 października o godz. 16.00 – Spotkanie z jaworznicką poetką Krystyną Baran, promujące debiutancki tomik poezji „Prześwit” (2017).

"Jesień z bajką" – spotkania czytelnicze z przedszkolakami - terminy do uzgodnienia.


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót