Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - MARZEC


02.03 – 31.03 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek.

02.03 – 31.03 - „Sprawni - niepełnosprawni” - wystawa pokonkursowych prac plastycznych pod patronatem Dariusza Wójtowicza – Prezydenta Miasta Mysłowice oraz Marty Ostrowskiej – Pełnomocnika Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.

03.03 – 15.03 - „O ANI, BASI i KASI - czyli imiennik damski” - wystawa i akcja czytelnicza z okazji Dnia Kobiet.

16.03 – 31.03 - „Wiosna w poezji dziecięcej” - wystawka książek tematycznych z okazji Światowego Dnia Poezji.

16.03 – 31.03 - „Wiosną malowane” - wystawka prac dziecięcych w Galerii na Szybach.

18.03 – 31.03 - „Książka ze skrytkami i schowkami” - wystawa lapbooków wykonanych przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach.

24.03 – 27.03 - „Życie na pełnej petardzie” - wystawka upamiętniająca postać ks. Jana Kaczkowskiego w 4. rocznicę śmierci.

12 marca o godz. 10.30 - „W poszukiwaniu minionego czasu” - zajęcia edukacyjno-plastyczne dla młodzieży niepełnosprawnej ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 6 w Katowicach w oparciu o słuchowisko muzyczne „Bajka o Panu Zegarze”.

„Gdy wiosna na świecie” - zajęcia czytelniczo-plastyczne dla dzieci z Przedszkola nr 12 - terminy do uzgodnienia.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót