Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - CZERWIEC


03.06 – 30.06 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej z zaakcentowaniem Święta Wolnych Książek (12.06).

03.06 – 30.06 – „Wiosna oczyma dziecka” – wystawa prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 12 w Galerii na Szybach.

03.06 – 30.06 – „1 czerwca - Dzień Lasu i Zadrzewień” – wystawka książek o tematyce przyrodniczej.

03.06 – 30.06 – „Książka (jak) malowana” – ekspozycja oraz akcja czytelnicza z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (08.05) oraz Międzynarodowego Dnia Muzeów (18.05).

4, 5 i 6 czerwca o godz. 9.30 – „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie” – XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - spotkania przedszkolaków z mysłowickimi sportowcami.

14 czerwca o godz. 10.30 – „Gołąbek niepokoju” – spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko – autorem książek dla dzieci zorganizowane z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich.


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót