Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 8.00 - 18.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ -GRUDZIEŃ


06.12 – 31.12 - „Włącz się do akcji i skorzystaj z książek z literackiej paczki” - wystawa połączona z akcją czytelniczą promująca książki otrzymane z Wydawnictwa Agora w ramach „Paczki Literackiej”.

06.12 – 31.12 - „Choinka pełna tytułów” - akcja - biblioteczne „DIY – Zrób to sam!”

01.12 – 31.12 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

01.12 – 31.12 - „IBUK LIBRA - Twoje pogotowie czytelnicze” - akcja czytelnicza zachęcająca czytelników biblioteki do skorzystania z platformy książek elektronicznych LIBRA.IBUK.pl

01.12 – 31.12 - „Wyprawa w świat Centkiewiczów” - wystawka książek o życiu na biegunach w 110. rocznicę urodzin Aliny Centkiewiczowej.

01.12 – 11.12 - „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - konkurs plastyczny dla klas III Szkoły Podstawowej nr 6.

11.12 – 31.12 – Pokonkursowa wystawa prac - „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.

15.12 – 31.12 - „Zima w Galerii na Szybach” - wystawa prac dziecięcych.

7 grudnia o godz. 9.30 – „Srebrne dzwoneczki” - przedstawienie Grupy Teatralnej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach połączone z integracyjną zabawą dla dzieci z Przedszkola nr 12.

12 i 13 grudnia o godz. 10.00 - „Mroźna rzeczywistość Grenlandii” - warsztaty dla klas III Szkoły Podstawowej nr 6, będące uzupełnieniem lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót