Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 9.00 - 17.00, w soboty nieczynna
tel. 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ - Wrzesień

01.09 – 30.09 – Jestem przedszkolakiem – tematyczna wystawka książek z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka (20.09).

01.09 – 30.09 – Zajrzeć do lasu – tematyczna wystawka książek dla dzieci oraz prac plastycznych z okazji Światowego Dnia Drzewa (10.09).

07.09 – 30.09 – Biblioteka opakowań – wystawa i akcja czytelnicza z okazji Dnia Opakowań (15.09).

19.09 – 30.09 – O królikach rzeczy kilka – tematyczna wystawka książek literatury pięknej i popularno-naukowej z okazji Dnia Królika (26.09).

19.09 – 30.09 – Nadchodzi jesień – wystawa prac dzieci w Galerii na Szybach.

22.09 – 30.09 – A gdyby tak wywrócić wszystko do góry nogami – promujemy książki, bestsellery różnych gatunków. Akcja fotograficzna z okazji Dnia Szpilek (25.09).

Głośno czytaj z nami! - spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (29.09) - termin do uzgodnienia.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – zajęcia biblioteczno-czytelnicze dla przedszkolaków - terminy do uzgodnienia.__________________________________________________________


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót