Filia biblioteczna nr 7

Mysłowice, ul. Oświęcimska 8
czynna codziennie 8.00 - 18.00, w soboty nieczynna
tel. 0 32 2226-510

Kierownik filii: mgr Hanna Korczak-Antoniak

Najaktywniejsza w zakresie udostępniania i pracy z dziećmi
i młodzieżą placówka nr 7 powstała w 1974 r. Zajmuje samodzielne pomieszczenie całkowicie pozbawione progów i schodów, co czyni z niej jedyną bibliotekę w mieście zaspokajającą potrzeby czytelnicze niepełnosprawnych.
To właśnie tutaj niewidzący, niedowidzący oraz dzieci dyslektyczne mogą skorzystać z działu „książki mówionej” oraz uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach biblioterapeutycznych.
Z książek nagranych na taśmy magnetofonowe mogą również korzystać seniorzy, dla których czynność czytania z różnych powodów przysparza im wiele trudności.

Biblioterapia to jedno z najważniejszych działań placówki, polegające na procesie świadomego leczenia książką. Zajęcia biblioterapeutyczne odbywają się tutaj systematycznie od 2003 r. i organizowane są dla przedszkolaków, uczniów klas integracyjnych oraz uczniów Gimnazjum Specjalnego w Mysłowicach.

Systematyczny wzrost czytelnictwa niepełnosprawnych świadczy
o doskonałej pracy biblioteczno-terapeutycznej bibliotekarzy, ale również
o ich wielkim sercu, które jest „wszechobecne” w codziennych obowiązkach.

Placówka posiada również dział dziecięcy z kącikiem czytelniczym oraz „kącik malucha” dla najmłodszych użytkowników biblioteki, wypełniony książeczkami-zabawkami, grami edukacyjnymi i pluszakami z baśniowego świata.

W filii od 2000 r. działa prężnie Klub Polskiej Książki Dziecięcej, którego działalność oparto na myśli „Kto się kocha w czytaniu, bywa z duchem
w rozmawianiu”. Dzieci i młodzież podczas spotkań klubowych zapoznają się
z sylwetkami i twórczością polskich pisarzy.

Tutaj również działa od wielu lat Kącik Hobbysty (od 1995 r.),
w którym mali pasjonaci wystawiają swoje największe zbiory i kolekcje opowiadając podczas spotkań o swoich zamiłowaniach.

Dorobek plastyczny przedszkolaków, uczniów oraz osób indywidualnych można podziwiać w placówce w "Galerii na Szybach".

__________________________________________________________________________


KALENDARIUM IMPREZ -KWIECIEŃ


03.04 – 30.04 - „Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania” - wymiana książek w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

03.04 – 30.04 - „IBUK LIBRA -Twoje pogotowie czytelnicze” - akcja czytelnicza zachęcająca czytelników biblioteki do skorzystania z platformy książek elektronicznych LIBRA.IBUK.pl

03.04 – 30.04 - „Pojedynek książek” - akcja czytelnicza (książki lutego i marca).

03.04 – 22.04 - „Literatura jest kobietą” - wystawa połączona z akcją czytelniczą promującą najpopularniejsze pisarki polskie z okazji Jubileuszu Roku Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych).

03.04 – 06.04 - „Książki w kolorach tęczy” - akcja czytelnicza z okazji Dnia Tęczy.

10.04 - 11.04 - „Poznajemy bibliotekę...” - wycieczki do biblioteki dla klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 6.

21.03 – 30.04 - „Wiosna w galerii na szybach” – wystawa prac dzieci.

23.04 – 07.05 - „Urodziny książki” - wystawa połączona z akcją czytelniczą z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

6 kwietnia - „Śladami przygód dzieci z Bullerbyn” - warsztaty literackie nawiązujące do lektury A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

12 kwietnia - „Jak trudno jest czasem się porozumieć, ale zawsze warto próbować...” - warsztaty w oparciu o lekturę „Piecyk, czapeczka i budyń” A. Onichimowskiej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

22 kwietnia - „Nasza wspólna Ziemia” - wystawka książek o tematyce przyrodniczo-ekologicznej z okazji Światowego Dnia Ziemi.

24 kwietnia - „Świat przygód Karolci” - warsztaty czytelnicze w oparciu o lekturę M. Krüger „Karolcia”.

„Znaczenie lasów dla życia na Ziemi” - spotkanie z cyklu edukacji globalnej dla najmłodszych dzieci z Przedszkola nr 12 - terminy do uzgodnienia.

„Odkrywamy książkowe Emporium” - warsztaty dla dzieci szkolnych pod patronatem Lustra Biblioteki i Wydawnictwa Zielona Sowa - terminy do uzgodnienia.


 
 


_________________________________________________________________________________________________________ powrót